Üniversiteliler Anlatıyor

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bugün ki yazımda sizlere burs veren kurumlardan bahsetmek istiyorum. Hepimizin öğrencilik hayatı boyunca ihtiyaç duyduğu üniversite burs olanaklarından bahsetmek istiyorum.

Toplum Gönüllüleri Bursu (TOG)

Üniversite burs
Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Bu vakıf eğitim hayatında başarılı olan, kendini gönüllülüğe adamış, sosyal faaliyetleri içerisinde aktif olan üniversiteli öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. Bu vakıfta birçok proje yer almaktadır ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleri sunarak faaliyete geçme imkânı tanınmaktadır. Çoğu üniversitenin bünyesinde Toplum Gönüllüleri Vakfı bulunmaktadır.

Burs her yıl Eylül ayının ilk haftasında başlamaktadır. TOG bursundan faydalanmak isteyen üniversiteli öğrencilerin haftada en az 4 saat, ayda en az 16 saat TOG bünyesinde ki projelerde ve etkinliklerde gönüllü olarak yer alması gerekmektedir.

TOG bursları;

 • Gençlik Bursu; Eğitim hayatında başarı gösteren Toplum Gönüllüsü gençlere yönelik olan bir burs.
 • Kardelen Bursu; Bu burs sayısal bölümlerde eğitimine zor şartlar altında devam eden kadın öğrencilere yönelik olan bir burs.
 • Soma Madenci Çocukları Bursu; Soma faciasında yaralı, sağ kurtulan madencilerin çocukları için sağlanan bir burs.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye Teknoloji Takımı Bursu (T3 Vakfı)

Üniversite burs
Türkiye Teknoloji Takımı Bursu

T3 vakfı lisans ve lisans üstü öğrencilerine doğa kampları, eğitmenler, eğitmen olma imkânı, mentor olma imkânı, atölye kullanma imkânı, akran eğitimleri, eğitici etkinlikler gibi olanaklar sunmaktadır. Milli Teknoloji Burs programı iki çeşittir. Gönüllü Burs Programı, Eğitmen-Mentor Burs Programı.

Gönüllü burs programındaki bursiyerlerden projelere katkı sağlamaları, görev bazlı proje geliştirmeleri, araştırma yapmaları ve süreçlerde aktif rol almaları beklenmektedir. Üniversite 1.sınıf, 2. sınıf, 3. ve 4. sınıf öğrencileri içindir. Gönüllü burs programında ki bursiyerlere 10 ay boyunca aylık 700 ₺ verilmektedir. 

Eğitmen-Mentor Burs programında ise bursiyerlerden beklenen hâkim oldukları alanlarda Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde öğrencilere eğitmenlik yapmaları beklenir. Yarışmalara için takımlara mentorlük yapmaları beklenmektedir. Bu bursa 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf ve lisansüstü öğrenciler başvurabilir. Eğitmen-Mentör Burs programında 12 ay boyunca aylık 1000 ₺ verilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Üniversiteli öğrenciler için yurt içinde yurt dışında eğitim bursları sağlamaktadır. Yurt içinde eğitim gören başarılı olan mesleki ortaöğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs imkânı sağlamaktadır. TEV burs başvuruları Eylül ayında web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Kız Öğrenci Yurt Bursları Başvurusu 
Yüksek Öğrenim Bursu 
Yüksek Lisans Bursu Başvurusu 
Doktora Bursu Başvurusu 
Üstün Başarı Bursu Başvurusu 
Üstün Başarı Sanat Bursu Başvurusu olmak üzere belirli kategorilerde burs imkânı sağlamaktadır.

Üniversite öğrencileri bursu 700 TL,
Yüksek lisans öğrencileri 1100 TL,
Doktora öğrencileri bursu ise 1400 TL'dir.

TEV Vakfı bursiyerlerine sosyal faaliyet imkânları da sunmaktadır: mentorluk, ingilizce kursları, geziler, tiyatrolar, konserler gibi.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Odası Bursu

Üniversite burs
İstanbul Ticaret Üniversitesi

Vakıf lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs imkânı tanımaktadır. Burstan yararlanabilmek için yaş sınırı bulunmaktadır. Not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.25 olması gereklidir. Başvurular ekim aylarında alınmaktadır. Yüksek lisans ve doktora bursu için ise not ortalama kriteri 3/4′ tür.

Mehmet Zorlu Vakfı

Mehmet Zorlu Vakfı

Bu vakıf üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinden öğrencilerine burs imkânı tanımaktadır. Başvurular Eylül ayında gerçekleşir. Burs miktarı ise 550 TL olarak bilinir.

Belirli üniversite öğrencilerine burs imkânı tanımaktadır. Bu üniversite isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerine Bursu Veren Kurumlar

Vakıflara tıklayarak burslar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üniversite burs
Alarko Vakfı
 • Sabancı Vakfı Üniversite Bursu, ihtiyacı olan öğrencilere verilen karşılıksız burstur. ÖSYM tarafından engel, başarı durumuna göre tespit edilen yurt içindeki devlet üniversitelerine 15 öğrenciye de burs imkânı tanınmaktadır.
 • Özel üniversitelerde eğitim gören %100 burslu öğrencilere de burs imkânı tanınmaktadır.
 • Burs başvuruları için gerekli YKS puanları; Sayısal Puan: 475, Eşit Ağırlık Puanı: 430, Sözel Puanı: 410, Dil Puanı: 445 olarak belirlenmiştir.
 • Burslar ekim-haziran aylarında verilmektedir.
 • Burs miktarı 780 TL’dir.
Sabancı Vakfı

Vehbi Koç Vakfı Üniversite Bursu,

 • Maddi yetersizliğe sahip öğrencilere eğitim süreci boyunca verilen karşılıksız burstur. Vehbi Koç bursu, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Harran Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi (İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler Fakülteleri ve Atatürk Eğitim Fakültesi), Mersin Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi (Mühendislik Fakültesi) ve Van 100. Yıl Üniversite’lerindeki öğrencilere verilmektedir.
 • Not ortalama kriteri ise 100/60, 4/2.5 olması gerekmektedir.
Vehbi Koç Vakfı
 • Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı Üniversite Bursu
 • İlk defa burs alacak öğrenciler için; eğitim hayatında başarılı, ekonomik olarak zorluk çeken İstanbul’daki devlet üniversitelerinden birini kazanmış, hâlâ okuyor olmaları gerekmektedir.
Üniversite burs
YEKÜV

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Üniversite Bursu,

Üniversite burs
İstanbul Sanayi Odası
 • Gelir düzeyi düşük olan başarılı öğrencilere verilen karşılıksız bir burstur. İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde eğitimlerine devam eden üniversite öğrencilerine verilmektedir. Burstan yararlanabilecek üniversiteler;  Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Özel üniversitelerin %100 burslu ve mühendislik bölümleri, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Türk – Alman Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’dir. İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde ki öğrencilere verilmektedir.
 • Not ortalaması 4 üzerinde 3, 100 üzerinden 80 olmalıdır. Öğrencilerin kurumlardan burs, kredi almamaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Üniversitesi Nedir?

Burs Veren Kurumlar

Üniversite mi ? Bölüm mü ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu