UTM Parametreleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

UTM

Değerli Gelişen Kariyerim okuyucularım bu yazımda gerek sosyal medya uzmanları olsun, gerek e-ticaret uzmanları olsun, gerekse dijital pazarlama uzmanları olsun sektörün içinde yer alan bir çok profesyonelin Urchin Takip Modülü parametreleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığına bir çok defa şahit olduk. Bu nedenle bu yazımda “UTM parametreleri nedir?, UTM parametreleri nasıl kullanılır?” gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım sizlere.

Urchin Takip Modülü, web sayfasının veya kampanyanın performansını izlemenize yardımcı olmak için URL’lere veya (bağlantılara) eklediğiniz kısa metin kodlarıdır. Çevrimiçi trafiği izlemenin basit, anlaşılır ve güvenilir bir yoludur. Üçüncü taraf çerezlerinde veya Facebook pikselinde yapılan değişikliklerden etkilenmezler. Ve Google Analytics ile çalışırlar. Sosyal hesaplarınızdan web adreslerinize herhangi bir trafik gönderiyorsanız, Urchin Takip Modülü kodları pazarlama araç setinizin kritik bir parçası olmalıdır.

Urchin Takip Modülü etiketleri üç temel avantaj sağlar:

  1. Sosyal pazarlama programlarının ve kampanyalarının değerini izlemenize ve yatırım getirisini ölçmenize yardımcı olurlar.
  2. Dönüşüm ve trafik kaynakları hakkında kesin veriler sağlarlar.
  3. Klasik ağda tek tek gönderileri test etmenize izin verirler.

Urchin Takip Modülü(UTM) parametreleri nelerdir?

Bağlantılara ekleyebileceğiniz kısa kod parçalarıdır. Örneğin, sosyal gönderilerinizde paylaştığınız bağlantılar. Belirli bir sosyal medya gönderisinden veya kampanyasından gelen tıklamaları ve trafiği izlemeyi kolaylaştıran bağlantının yerleşimi ve amacı hakkında bilgiler içerirler.

Bu kulağa teknik gelebilir, ancak Urchin Takip Modülü parametreleri aslında çok basit ve kullanımı kolaydır.

Urchin Takip Modülü parametreleri, soru işaretinden sonra gelen her şeydir. Endişelenmeyin, bu yazının sonraki bölümünde göreceğiniz gibi, bir URL kısaltıcı kullanarak bağlantıyı gözler için daha kolay hale getirebilirsiniz. Sosyal medya sonuçlarınızın ayrıntılı bir resmini vermek için analitik programlarla birlikte çalışır. Beş farklı UTM parametresi vardır. Tüm Urchin Takip Modülü izleme bağlantılarında ilk üçünü kullanmalısınız. Son ikisi isteğe bağlıdır ve özellikle ücretli kampanyaları izlemek için kullanılmaktadır.

1. Kampanya Kaynağı

 Bu, trafiği yönlendiren sosyal ağ, arama motoru, haber bülteni adı veya diğer belirli kaynakları belirtir.

Örnekler: facebook, twitter, blog, haber bülteni vb.

UTM kodu: utm_source

Örnek kod: utm_source=facebook

2. Kampanya Aracı

Bu, trafiği yönlendiren kanalın türünü izler: organik sosyal, ücretli sosyal, e-posta vb.

Örnekler: cpc, Organic_social

UTM kodu: utm_medium

Örnek kod: utm_medium=paid_social

3.Kampanya Adı

Çabalarınızı takip edebilmeniz için her kampanyaya bir ad verin. Bu, ürün adı, yarışma adı, belirli bir satışı veya promosyonu tanımlayan bir kod, bir etkileyici kimliği veya bir slogan olabilir.

Örnekler: yaz_indirimi, free_trial

UTM kodu: utm_campaign

Örnek kod: utm_campaign=summer_sale

4.Kampanya Terimi

Ücretli anahtar kelimeleri veya anahtar kelimeleri izlemek için bu Urchin Takip Modülü etiketini kullanın.

 Örnekler: social_media, newyork_cupcakes

 UTM kodu: utm_term

Örnek kod: utm_term=social_media

5.Kampanya İçeriği

Bu parametre, bir kampanya içindeki farklı reklamları izlemenizi sağlar.

 Örnekler: video_ad, text_ad, blue_banner, green_banner

 UTM kodu: utm_content

 Örnek kod: utm_content=video_ad

Tüm UTM parametrelerini tek linkte birlikte kullanabilirsiniz. Hepsi ?’den sonra gelir ve & sembolleri ile ayrılırlar. Bu nedenle, yukarıdaki tüm örnek kodları kullanarak,

UTM parametreleriyle bağlantı şöyle olacaktır:

UTM

Ancak endişelenmeyin, bağlantılarınıza manuel olarak izleme eklemeniz gerekmez. UTM parametre oluşturucu kullanarak UTM’leri bağlantılarınıza hatasız olarak nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kendi Urchin Takip Modülü (UTM) Kodlarımı Nasıl Oluştururum?

UTM kodlarını herhangi bir yardım almadan manuel olarak yazabilirsiniz. Ancak Google, özelleştirilmiş izleme URL’lerinin nasıl oluşturulacağı konusunda size yol gösteren kullanışlı bir Kampanya URL Oluşturucu aracı sunar. Google UTM oluşturucu, tazelemeye ihtiyaç duymanız durumunda UTM parametrelerinin her birini de tanımlar. URL’nizi tıklamak için çekici hale getirebileceğinden, paylaşmadan önce URL’nizi kısaltmanızı öneririz. Google’ın Kampanya URL Oluşturucu aracı ile entegrasyon sunar.

Urchin Takip Modülü (UTM) İzleme Örnekleri

UTM izlemenin nasıl çalıştığı hakkında size daha iyi bir fikir vermek için birkaç örnek URL’yi burada bulabilirsiniz.

Senaryo: Yıllık yaz indiriminizin ücretli arama, ücretli sosyal medya ve e-posta pazarlama yoluyla ne kadar trafik oluşturduğunu ölçmekle görevli bir açık hava eğlence perakendecisisiniz.

1.Tıklama Başına Maliyet (TBM) İzleme

Önce, “kamp malzemeleri” anahtar kelimelerini hedefleyen yıllık yaz indirimi açılış sayfanızı tanıtan bir Google tıklama başına maliyet (TBM) kampanyası için bir izleme URL’si oluşturmak istiyorsunuz.

İzleme URL’niz şöyle görünebilir:

2.Sosyal Medya Takibi

Facebook’ta kullanıcıları yaz indirimi açılış sayfanıza yönlendiren ücretli bir sosyal medya kampanyasının başarısını belirlemek için başka bir takip URL’sine ihtiyacınız var.

İzleme URL’niz şöyle görünebilir:

UTM

3.E-posta Pazarlama Kampanyası İzleme

Ayrıca, kullanıcıları yaz indirimi açılış sayfasına yönlendiren üç bağlantı (bir logo, bir resim ve turuncu bir CTA düğmesi) içeren bir promosyon e-postasından oluşturulan trafiği de ölçmeniz gerekir.

İzleme URL’leriniz şöyle görünebilir:

UTM

Google Analytics’te Urchin Takip Modülü (UTM) Kod Verileri Nasıl Görünür?

Kampanya izleme URL’lerinizi oluşturup bunları paylaştıktan sonra, Google Analytics bilgileri otomatik olarak çekmeye başlayacaktır. Bu istatistiklere raporlarınız içerisinden ulaşabilirsiniz. UTM kodlarınızı Google Analytics’te çalışırken görmek için bu adımları izleyin.

1-) Web sitenize bağlı bir Google Analytics hesabına giriş yapın.

2-) Giriş yaptıktan sonra, varsayılan görünüm sizi Ana ekrana götürür. Masaüstü görünümünde, ekranın sol tarafında bir dizi Rapor vardır. Edinme’ye tıklayın.

3-) Edinme altında yeni bir dizi menü öğesi görünmelidir. Kampanyalar’ı tıklayın.

4-) Kampanyalar açılır menüsü genişlediğinde, tüm Kampanyalar’ı tıklayın.

Yukarıdaki adımları takip etmek sizi Google Analytics’teki Tüm Kampanyalar raporları bölümüne götürecektir. Bu sayfada, izleme URL’leriniz içerisinde tanımladığınız kampanyaları göreceksiniz. Ayrıca kampanya verilerini Kaynak, Aracı veya Kaynağa göre de sıralayabilirsiniz.

Urchin Takip Modülü(UTM) Takibi ile Daha İyi Kararlar Alın

UTM takibi, pazarlama kampanyalarınızdan hangilerinin başarılı olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Bu, etkili kampanyalar oluşturmanıza ve etkisiz kampanyalarla zaman kaybetmenize son verir. Ancak, UTM takibi kesin bir bilim değildir. Tutarlılık önemlidir. Ve çok fazla UTM kodu veya tekrarlayan kod oluşturma ile bunalmanız kolaydır. Spinutech’in veri ve analiz stratejistlerinden oluşan ekibi, UTM izleme kodlarınızın sizi başarıya hazırlayacak şekilde düzenlenmesini sağlayacaktır. Hatta özel raporlama panoları oluşturabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı buradan okuyup, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Gerilla Pazarlama Ne Demek ?

Pazarlama Departmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Web Programlama JavaScript Nedir?

Pazarlama ve Satış Farkı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Nedir?

Markalaşma Nedir

Markalaşma Nedir?