Hakkımızda1

Uykunun Önemi Nedir?

Merhaba Sevgili Okuyucular, bu yazımızda hayatımızın önemli bir kısmını oluşturan ‘Uykunun Önemi Nedir?’, ‘Kaç saat uyumalıyız?’, ‘Verimli bir uykunun faydaları nelerdir?’, ‘Verimli bir uyku için 5 yöntem‘ konularını ele alacağız.

Uykunun Önemi Nedir?

Uyku; gözlerimiz ve bilincimizin kapalı olup beynin bilinçaltı zihni ile buluştuğu zamandır. Hayatımızın önemli bir yanını oluşturur ama genellikle yeterince önemi göstermeyiz. Uyku halindeyken beynimizin ve vücudumuzun yeniden yapılanmasını sağlar. Uyku esnasında vücudumuzdaki tüm kanın 1/5’i beynimizi besler. Uyuduğumuzda beynimiz öğrendiğimiz bilgileri kaydetmesi ve beynimizde oluşan toksik maddelerin atılmasını sağlamak için önemlidir. Uyku, beyin sağlığımız kadar beden sağlığımız için de önemlidir.

Uyanıklık esnasında enerjimizi tüketmemizden kaynaklı harcanan enerji Adenozin’in zararlı maddesine dönüşür. Uykuya dalmayla Adenozin’in zararlı maddeleri vücuttan atılır.

Kaç Saat Uyumalıyız?

Uykunun Önemi
Kaç Saat Uyumalıyız?

Beynimizde üretilen melatonin, iç biyolojik saatimizin parçasıdır. Melatonin, biyolojik saati korur, vücut ısısının ve uyku ritminin ayarlanmasını sağlar. İç biyolojik saatimiz gece 21:00 gibi başlar ve gece 23:00-03:00 arasındadır. Beynimiz kendini temizleme ve tamir çalışmasını da 23:00-03:00 arasında yapar. Bu saat aralığını uykuda geçirmemiz çok önemlidir.

İdeal uyku süresi yaşa göre değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebek için ideal uyku 16-19 saat iken ilkokul çağındaki çocukların 9-10 saat, erişkin yaşta ise 8 saat süreleri ideal uyku süresini oluşturur. Erişkin için 7-8 saatin altında uyumak ve 9-10 saat uyumak beynin ve vücudun uyku halindeyken gereksinimlerini yerine getirememesinden dolayı zararlıdır.

Uykunun süresi önemlidir ancak verimli bir uyku daha önem arz eder. Verimli bir uyku uyuyamazsanız kaç saat uyuduğunuzun önemi de olmaz. Uykusuz veya verimli bir uyku uyumadığınızda belleğiniz bozulur, yorgunluğunuz artar. Verimli ve düzenli bir uyku bağışıklık sistemimiz ve stresimizi de etkiler. İyi bir uyku size canlılık verir ve güne enerjiyle başlamanızı sağlayarak verimliliğinizi, üretkenliğinizin artmasına neden olur.

Uyku, birçok sebepten dolayı sağlığımızı etkileyen önemli bir faktördür. Bu sebeple uyumak yeterli olmayacaktır, uykunun süresi ve verimliliğine de bir o kadar dikkat etmemiz gerekir.

Uykunun Önemi

Verimli Bir Uykunun Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır.
 • Öğrenme/ üretme becerisini artırır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Motivasyon gücünü artırır.
 • Kalp hastalıklarının önüne geçmeyi sağlar.
 • Zararlı toksin maddelerinin atılımına kolaylık sağlar.
 • İç biyolojik saatimizin çalışmasını düzenler.
 • Obeziteyi önlemeye yardımcı olur.
 • Beynimizin kendini tamir etmesini sağlar.
 • Kolesterol ve tansiyon rahatsızlıklarını önler.
 • Çocuklarda asiliği ve hırçınlığı önler. 

Yatağımıza yatıp sağ sola dönerek uyumaya çalışır en sonda gözlerimizi tavana diker uykunun gelmesini bekleriz zihnimizdeki düşünceler birbirlerini kovalar. Daha sonra telefonumuzu elimize alıp sosyal medya hesaplarımızı kurcalarken belki uykum gelir deriz. Ama o uyku bir türlü gelmek bilmez ve biz kendimizi öncekinden daha ayık bir vaziyette buluruz. Bu kısmı hepimiz yaşıyoruz. Bu durumdan kurtulabilmek için hangi yöntemleri deneyebiliriz bakalım.

Uykunun Önemi

Verimli Bir Uyku İçin 5 Yöntem

 1. Gün içerisinde aktif olun: Gün boyunca fiziksel olarak aktif kalmak, sağlıklı bir uyku için oldukça yararlıdır. Fiziksel olarak bedenimiz yorgun olacağı için uykuya dalmamız kolaylaşır.
 2. Elektronik cihazları kapatın: Işık ve elektronik cihazlar yaydıkları radyasyondan dolayı zararlıdır. Elektronik- manyetik cihazlardan alınan uyarıcılar zihninizin gevşemesini zorlaştırdığından ötürü uykuya dalmamız da zorlaşır. Yine telefonda dolaşmak, oyun oynamak da uykuya dalmamızı zorlaştıran etkenler.
 3. Lavanta kokusundan faydalanın: Lavantanın sakinleştirici, yatıştırıcı etkisiyle zihnimizin gevşemesi kolaylaşıyor ve daha kaliteli bir uyku geçirmemizi sağlıyor.
 4. Uyumadan önce yağlı ve şeker açısından zengin yiyeceklerden kaçının: Akşam saatlerinde aşırıya kaçan şeker tüketimi uykuya dalmayı zorlaştırır.
 5. Uyku göz bantlarından yararlanın: Işığa karşı hassasiyetinizi azaltarak uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Depresyon Belirtileri ve Baş Etme Süreci

Konsantrasyonu Arttırmak İçin 5 Yöntem

İlginç Kişisel Gelişim Önerileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu