Uzaktan Eğitim Sürecini Avantaja Çevirme

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim ,mekan ve zaman olmaksızın öğrenci ve öğretmenlerin okula gitmeden günümüz teknoloji kaynakları ile ses ve görüntü bağlantılı eğitim verdiği sistemdir.

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları!

Uzaktan eğitimi nasıl avantaja çevirip bu süreci kendimiz için fırsat haline getiririz? Bu yazımda sizlere bu konu hakkında birkaç önerim olacak.

Ülkemizde yaklaşık 6 aydır devam eden Covid-19 salgını sebebiyle bildiğiniz üzere geleneksel yüz yüze eğitime devam edemiyoruz.  ”Uzaktan eğitim” bu senenin başrol oyuncusu oldu. Birçoğumuz onunla bu sene tanıştı.  Kimimiz bu süreci çok iyi değerlendirip tamamen kendine ve derslerine odaklandı. Yeni hobiler edindi. Kimimiz ise yüz yüze eğitimden aldığı mutluluğu ve verimi alamadı. Birçok öğrenci uzaktan eğitimden duyduğu memnuniyetsizlik sebebiyle okulların açılma hayalini kuruyor. Bunun altında tabii ki arkadaş ortamlarına ve yapılan etkinliklere duyulan özlem var. Evde bulunduğumuz bu süreçte okula gidemiyorsak, uzaktan eğitim sürecini nasıl daha keyifli hale getirip avantaja çeviririz? Kendimize bu süreçte nasıl artılar katabiliriz? İşte sizlere birkaç tavsiye.  Uzaktan eğitimden mutluluk elde etmenizi ve içinizde saklı olan hazineleri keşfetmenizi dilerim. Şimdiden keyifli okumalar.

UZAKTAN EĞİTİM
UZAKTAN EĞİTİM

1- Okul yolunda harcadığınız saatlerde keyif aldığınız şeyleri yapın!

Özellikle büyük şehirlerde okula giderken yolda saatler harcıyorsunuz. Her ne kadar bu saat dilimlerinde toplu taşımada birbirinden farklı insanlar keşfedip hayata dair yeni tecrübeler edinseniz de bunun dışında size bir getirisi olmuyor. Eğer okula gidemiyorsanız, günün yaklaşık 2 saati size kalıyor demektir. Bu iki saatte kitap okuyun, sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz filmler izleyin, günlük tutun ya da hislerinizi anlatan yazılar yazın, o gün içinizden Bob Ross olmak geliyorsa alın elinize fırçaları bir iki şey de siz karalayın. Kendinizi keşfedin.

2- Uzaktan Eğitim Sürecinde Ailenizle daha çok vakit geçirin!

uzaktan eğitim

Malum, normal şartlarda günün büyük bir kısmı okulda geçiyor. Bu süreçte de okula gidemediğinize göre ailenize ayıracak daha çok vaktiniz var demektir.  Onlarla beraber film izleyin , kahvaltı masasına beraber oturun veya en basitinden balkonda çay, kahve eşliğinde sohbet edin. Birçok kişi her ne kadar  aile evinden uzak kalmaya ve bunun getirdiği özgürlüğe alışsa da ailenizle geçireceğiniz her dakika çok kıymetli.

3- Uzaktan Eğitim Sürecinde yeni şeyler öğrenin.

uzaktan eğitim

Okulu bahane ederek ertelediğiniz her şey için vaktiniz var.  Mesela dil öğrenin ya da bölümünüze dair öğrenmeniz gereken ama ”of hiç vaktim yok neyse ileride öğrenirim” dediğiniz şeylere yönelin. Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız photoshop programı öğrenin mesela, bunlardan en az birini yapacak kadar zamana sahipsiniz.

4- Uzaktan Eğitim Sürecinde Para biriktirin ve kendinize minik sürprizler yapın!

uzaktan eğitim

Yüz yüze eğitim döneminde okul masrafı, yol, kira, fatura, yemek, eğlence gibi nedenlerden para harcanıyor ve elde avuçta bir şey kalmıyor.  Uzaktan eğitimi işte tam bu noktada avantaja çevirebilirsiniz.  Evde bulunduğunuz ve eskisi gibi dışarı çıkamadığınız bu süre zarfında para biriktirin.  Biriktirdiğiniz parayla da , okul dönemi indirime girmesi için sepetinizde beklettiğiniz şeyi alın. Ufak şeyler insanı mutlu eder.

5- Bardağa dolu tarafından bakın!

uzaktan eğitim

Uzaktan eğitimin, eğitim alanındaki avantajı da yüklenen slayt ve videoları defalarca gözden geçirebiliyor olmanız.Yüz yüze eğitimi çok özlediğinizi biliyorum ama okulda tam tahtayı yazarken tahtanın silindiği, ya da not alırken öğretmeninizin söylediği şeyi kaçırdığınız illa olmuştur. Uzaktan eğitimde bu duruma maruz kalma durumunuz ortadan kalkıyor ve tüm püf noktalarına hakim olabiliyorsunuz. Yüz yüze eğitimi özleseniz de bunu kendi lehinize kullanarak derslerinize odaklanıp ne kadar başarılı olabileceğinizi görün.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz! Görüşmek üzere.

Kişisel Gelişim İçin 5 Tavsiye!

Kendimi Nasıl Tanırım? (Kendimize Yolculuk)

Kişisel Gelişimi Destekleyen Mobil Uygulamalar

Zaman Nasıl Yönetilir ?

tarafından yazıldı Neslisah Tanman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Önerileri Serisinde Eylül Ayı

Özgüven Eksikliği Nedir ve Özgüven Nasıl Geliştirilir?