Hakkımızda1

Veri Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?

Herkese yeniden Merhaba arkadaşlar, bugün sizlerle teknolojinin her anlamda bu kadar içindeyken, veriler bu kadar önemliyken bu veriler nelerdir, nerelerde kullanılabilir, nasıl analiz edilir ve analiz ederken dikkat etmemiz gereken püf noktalar nelerdir onları incelemeye çalışacağız. Veri Analizi, veri madenciliği adı altında üniversitelerin Endüstri Mühendisliği bölümlerinde zorunlu veya seçmeli ders olarak verildiği bilgisini de kısaca verdikten sonra; ilk olarak Veri nedir? Hızlıca buna bakalım.

Veri: ölçüm, sayım, deney, gözlem vb. yöntemlerle elde edilen ham yani işlenmemiş bilgilerdir.

Verilerin Toplanması

Veri Analizi: Ham verilerin toplanıp, çıkartılıp, ayıklanıp, işlenmesi sürecidir. Kritik karar alma süreçleri için sıklıkla kullanılır.

Büyük Veri yani namı diğer Big Data’ yı duymayanınız yoktur diye düşünüyorum. Alışveriş Merkezlerinden hastanelere, fabrikalardan haberlere ve sosyal medyaya kadar her yerde kullanılan Big Data, inanamayacağınız büyüklükte, 2012 rakamlarına göre dünyada günlük olarak 2,5 Kentirilyon byte veri üretilmektedir. Bu büyüklüklerdeki veriyi işleme, analiz etme ve sonuçlandırma işlemlerinin tümüne denir.  

Evet tüm bunlar güzel evet fakat bu verilerin analizleri neden bu kadar önemli, bu verileri analiz etmemizin bize ne faydası var onlara bakalım.

Veri Analizi Neden Önemlidir?

  • Analiz yapılacak şirketlerde daha iyi kararlar  almak,
  • Yeni ve daha iyi müşteri isteklerine yönelik ürün veya hizmet ortaya çıkarmak,
  • Müşteri memnuniyeti analizleri,

Üretkenliği ve geliri arttırmak için önemli olan veri analizi her anlamda şirketin yararınadır. Bu kadar yararlarını saydıktan sonra “hiç zararı yok mu?” diyebilirsiniz. Tabii ki var. Verileri  toplamak ve işlemek bu şekilde anlattığımız kadar kolay değildir. Bunu farklı aşamaları ve programları eğitimleri var.

Veri Analizi :

Veri analizi yapılmasının en önemli kısmı veriyi temizlemektir. Temizlenmemiş veri yanlış sonuçlar verebilir. Peki veri temizleme dediğimiz bu işlem nasıl yapılıyor? Toplanan veriler çoğunlukla excel programına aktarıldığı gibi farklı programlar da var tabii. Toplanan veriler girilirken hata olmuş ve aykırı uç değerler çıkabilir. Neden bahsettiğimi kısa bir örnek vererek açıklamam daha anlaşılır olacaktır. Örneğin 1-100 arasında verileriniz varsa ve verilerinizin arasında 888 gibi bir değer varsa buna uç değer denir, aynı şekilde verileriniz 1-100 arasındaysa fakat içinde sözcük olan bir veri varsa bu aykırı değerdir. Bu aykırı-uç değerleri temizlemek analizimizin en önemli adımı olmalıdır.

Veri analizi programlarından da bahsetmek istiyorum. MINITAB, MATLAB, SAS, EVIEWS, NCSS, SYSTAT, R ve PYTHON dilleri ve çoğunlukla kullanılan ve okullarda da büyük oranda gösterilen program; SPSS. İngilizce açılımı “Statistical Package for the Social Sciences” olan bu paket program öğrenilmesi kolay, kullanımı pratik, çıktı ve grafikleri oldukça başarılıdır.  SPSS Statistics ve SPSS Modeler ve farklı iki programı da olan yazılım platformudur.

Matlab

Bugün sizlere veri analizi ve önemini hangi programların kullanıldığını kısaca ama mümkün olduğunca açık bir şekilde anlatmaya çalıştım. Endüstri mühendisliği ve diğer mühendislik bölümleriyle birlikte, bilim, teknoloji ve kişisel gelişim ile ilgili şuan sitemizde olan ve gelecek yepyeni yazılarımız için bizimle kalın..

Endüstri mühendisliği hakkında yazılarımız okumak için buraya tıklayınız. Farklı kategoriler için aşağıdaki linklerden ulaşabilir, okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Yalın Üretim Nedir?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu