Hakkımızda1

Veri Güvenliği Nedir?

Merhaba sevgili okur, bu yazımda veri güvenliği, sahip olduğu önemden ve korunma adına ne gibi önlemler almamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere günümüzde siber saldırganlar küçük ya da büyük hedef gözetmeksizin birçok kuruma veya şirkete iş gücü kaybı, iş süreçlerinde aksama veya büyük maddi sorunlar gibi olumsuz sonuçlar yaşatabiliyorlar.

Veri Güvenliği

Veri güvenliği, verilerin yetkisiz erişime karşı korunması olarak tanımlanır. Veri güvenliğinde en önemli nokta kişisel veya kurumsal verileri korurken, gizliliğini sağlamak ve bütünlüğünü doğrulamaktır.

Veri Güvenliği

Özellikle küçük işletmeler için müşteri bilgilerini muhafaza etmek ve yönetmek en önemli görevlerinden biridir. Mevcut kanunlara uyum sağlamak, kurum ağının verimli kullanımı, iş sürekliliğinin aksamaması ve kurum ağının siber saldırılara karşı korunması zorlu ve zahmetli bir süreçtir.

Bu konuda veri güvenliği ön plana çıkmaktadır. Yapılan siber ataklar analiz edildiğinde, saldırganların küçük işletmelere düzenlemiş olduğu saldırıları artırdıkları ve sonuçları açısından büyük maddi zararlara mal olduğu fark edilmiştir.

Önemli Unsurlar

Veri güvenliği üç ana unsur üzerine kurulu bir yapıdır. Bu üç unsurun da uygulanması ile veri güvenliği ortaya çıkar, aksi takdirde veri güvenliğinden söz edilemez. Bu üç ana unsur ise verinin gizliliği, verinin bütünlüğü ve verinin kullanılabilirliği olarak tanımlanabilir.

Gizlilik: Hassas verileri yetkisiz kişilerden veya yetkisiz erişimlerden korumak.

Bütünlük: Bilgilerin kasıtlı veya tesadüfi şekilde değiştirilmesini engellemek.

Kullanılabilirlik: Gerektiği zaman yetkili kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasıdır.

Siber Suç ile Mücadele

Siber suçların önüne geçmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Ancak imkansız demek yerine sisteminizi güçlendirmek, korumak ve iyi yönetmekle birlikte bu konuda daha sağlıklı adımlar atılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öncelikle çalışanlarınıza siber güvenlikle ilgili temel bilgileri aktarmak ve bilgi güvenliği farkındalığı oluşturmak en önemli güvenlik tedbirlerinin başında gelir.

Bu noktada; sosyal mühendislik saldırıları, oltalama saldırıları, bilinmeyen e-maillerden veya web sitelerinden gelen dosyaların açılmaması ve kişisel bilgilerinin şifreli olarak saklanması gibi önlemler her zaman büyük avantaj sağlayacaktır.

Ne yazık ki kurum çalışanları güvenlik dünyasındaki en zayıf halkayı temsil ederler. Ne kadar güçlü savunma sisteminiz olursa olsun, siber saldırganlar sosyal mühendislik ve oltalama saldırılarını kullanarak kurum çalışanlarını kolayca tuzağa düşürebilirler.

Veri Güvenliği

Bu saldırılara karşı kurum çalışanlarını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek zorundayız.

Kurum çalışanlarına gönderilen sahte bağlantılar, virüslü dosyalar, tehdit veya ödül içerikli spam e-mailler saldırganlar için kurum ağına sızarken tercih edilen en etkili yöntemlerdendir.

Bu tür sorunları yaşamamak için çalışanların, güçlü şifreler kullanmaları veya bir Password Manager Uygulaması ile şifrelerini saklamaları artık zorunlu hale gelmiştir.

Çalışanlara, hassas verilerin korunması için alınacak önlemleri düzenli olarak hatırlatmak, düzenli aralıklarla bilgi güvenliği adına eğitimler vererek farkındalıklarını üst düzeyde tutmanız gerekmektedir.

Bir de yeni işe başlayan kişilere verilen oryantasyon eğitimlerinde, dikkat etmeleri gereken hassas verileri ve siber saldırganların verebileceği zararları da öğretmek durumundayız.

Ayrıca illegal yazılımlardan uzak durmak yasal yazılımların kullanılmasını sağlamak, internet üzerinden indirilen dosyaların, antivirüs veya benzeri güvenlik taramalarından geçirmek her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Bu gibi farkındalık artırıcı faaliyetler milyon dolarlık güvenlik yazılımlara göre daha sağlam bir tecrübe sağlar. Önemli verilerin yedeklerini almak ve işletim sistemlerinin veya kullanılan uygulamaların güncellemelerinin yapılması da önem arz eden konulardandır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Sitede bulunan diğer güncel yazılara ulaşmak için tek yapmanız gereken buraya tıklamak.

REFERANS: Veri Güvenliği

Sana Uygun Sivil Toplum Kuruluşunu Buluyoruz

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Ne Kadar Tanıyorsun?

Hayat Kurtaran 10 Mobil Uygulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu