Virüsler Nedir,Çeşitleri Nelerdir?

Virüsler Nelerdir?

Herkese merhaba sevgili gelişen kariyerim okurları. Uzun bir aranın ardından tekrar birlikteyiz. 2020’yi ve birçok kötü olayı nihayetinde geride bırakıp yeni umutlarla yola devam etmenin vakti geldi. Ben de 2020’ye veda ederken artık hepimizin biraz da olsa fikir sahibi olduğu ve önlem alması gereken bir konuya değineceğim: Virüsler Nedir?

Virüsler nedir, bu kadar çok küçük olmalarına rağmen etkileri neden bu kadar büyük? Bu konuda biraz bilgi vermek istiyorum.

  1. KORONA VİRÜSÜ
  2. MARBURG VİRÜSÜ
  3. HİV VİRÜSÜ
  4. KUDUZ VİRÜSÜ
  5. ÇİÇEK VİRÜSÜ
  6. HANTA VİRÜSÜ
  7. DANG VİRÜSÜ
  8. ROTA VİRÜSÜ
  9. GRİP VİRÜSÜ
  10. EBOLA VİRÜSÜ

Virüsler aslında gözle görülemeyecek kadar küçük organizmalardır. Ve genel olarak tek başlarına fonksiyon gösteremezler. Fonksiyon gösterebilmek için insan, hayvan vb. canlılara ihtiyaç duyarlar. Yani yaşamak için canlı bir hücreye ihtiyaç duyarlar. Kendi metabolizmalarına sahip olmadıklarından dolayı canlı bir hücreye girmeden yaşayamazlar, üreyemezler…

Virüsler Nasıl Çoğalır ve Nasıl Bulaşırlar?

VİRÜSLER NEDİR?
Virüsler konak hücreye ihtiyaç duyarlar

Virüsler, hücre içi zorunlu parazit oldukları için çoğalabilmeleri konak hücreye bağlıdır. Yani konak hücreye ihtiyaç duyarlar. Virüsler konak seçerken konak hücreyle arasındaki reseptör bağı önemli rol oynar. Hücre zarı delici enzimleriyle (ki tek enzimleri budur.) hücre zarını deler ve genomunu yani sahip olduğu nükleik asidini (RNA ya da DNA) deldiği hücrenin içine bırakır. Hücre içine bıraktığı genom da konak hücrenin ATP (hücrenin faaliyetine devam etmesi için gerekli olan enerji) ve çoğalmak için ihtiyaç duyduğu maddelerini kullanır. Sonuç olarak çoğalmak için ihtiyaç duyduğu ortama sahip olur ve rahatça hücre içinde çoğalmaya başlar.

Virüsler birçok farklı yolla bulaşabilirler;

Hava yoluyla, direkt temasla yani kişiden kişiye, dolaylı olarak kapı koluna dokunan virüslü bir hastadan sonra kapı koluna dokunmak, aracı yani taşıyıcı yoluyla (sinek, kene vb.), cinsel yolla bulaşma gibi yollar vardır. Gün içinde birçok kişiye ve birçok maddeye istemsiz bir şekilde dokunma ve sonrasında gerekli olan el yıkama gibi olayları göz ardı etmenin sonuçları maalesef büyük sonuçlara yol açabilmektedir. Covid19 gibi virüslerle enfekte olmuş kişilerin özellikle de sosyal mesafeye ve gerekli temizliğe önem göstermesi gereklidir. Hatta mümkün olduğu sürece virüsün havayla bulaş yolunu azaltmak için virüsü atlatacağı dönemi ev gibi kapalı bir yerde geçirip gerekli önlemleri alması gerekir.

VİRÜSLER NEDİR?
Virüslü hasta ve tedavi eden uzmanlar

Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

En başta yazdığım virüsler nedir, bunların sebep olduğu hastalıkların nelerdir? Hadi gelin hep birlikte öğrenelim!

Marburg Virüsü:

İlk olarak 1967 senesinde görüldü ve ortalama olarak yüzde 80 ila 25 aralığında öldürücülüğü vardır. Maymunlar, şempanzeler ve insanlarda görülür. Virüsün kaynağı hepimizin malumu olan ve koronavirüsün de kaynağı olan yarasalardır. Yüksek ateş, kusma hali ve ishal gibi belirtileri vardır. Tedavisi hâlâ bulunamamıştır.

Korona Virüs

İlk olarak 1960 senesinde bulunmuştur. Genel olarak hayvanlarda tespit edilen koronavirüse 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde insanlarda da görülmüştür. Yarasadan insana geçtiği düşünülmektedir. Belirti olarak Yüksek ateş, titreme, tat kaybı, eklem ağrıları ve üst solunum yolu rahatsızlıkları örnek verilebilir. Genel olarak öksürük de belirtilere eklenebilir. Henüz tedavi yolu üzerine aşı çalışmaları yapılmaktadır. Ve maalesef büyük oranda ölümlere sebep olmaktadır.

HİV VİRÜSÜ

İlk olarak 1980 senesinde görülmüştür. Aids olarak da bilinmektedir. Büyük oranda ölüm sayısına sebep olmaktadır. Direkt olarak ölüme sebep olmamakla birlikte bağışıklık sistemini çökerttiği için diğer hastalıklara karşı bağışıklık sistemini etkisiz hâle getiriyor. Cinsel yollarla bulaşıyor ve cinsel temizliğe gerekli özen gösterilmediği takdirde virüsten kaçınmak imkansız oluyor. Birçok yan tedavi yolu olsa da direkt etki edebilecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

KUDUZ VİRÜSÜ

Kuduz olan hayvanların salyalarında bulunuyor ve insanlara da ısırık yoluyla bulaşıyor. Kişiden kişiye bulaşmıyor ve genelde belirti olarak kuduz olan hayvanda kendini gösteriyor. Köpeklerde salya, yerinde durmama, huysuz davranışlar sergileme gibi durumlardan sonra felç geçirme ve ölme durumu gerçekleşir. Eğer ölmeden sonra insanı ısırırsa da insana geçebilir ve aşısı hemen olunmazsa ısırdığı insanda ölüm meydana gelir. Aşısı bulunduğu için rahat nefes alabiliriz.

VİRÜSLER NEDİR?
Korunma yöntemi

ÇİÇEK VİRÜSÜ

Esas olarak günümüzde çok sık rastlanmasa da ilk çıktığı yıllarda birçok ölüme sebep olmuştur. Virüs olmuş kişilerin vücudunda büyük kabarıklar ve yüksek ateş ortaya çıkar. Türkiye’de en son 1957 yılında görülmüştür. Aşısının tüm dünyada zorunlu tutulmuştur ama bazı ücra ülkelerde ender olsa bile daha görülmektedir.

HANTA VİRÜSÜ

Fareler üzerinden insanlara bulaşır. Virüsü taşıyan farelerde herhangi bir olumsuzluk görülmemekle birlikte insanlarda böbreğe etki eder. İdrara çıkamama ve akciğerin bununla birlikte iflas etmesiyle ölüm gerçekleşir. İnsandan insana bulaşma gerçekleşmez. Virüsler nedir, ne yapıyorlar öğrenmeye devam edelim.

DANG VİRÜSÜ

Kırık kemik Humması olarak da adını duyabilirsiniz. Virüsü kapan kişi kemiklerinde çok fazla ağrılar hisseder. Sivrisinekler tarafından virüs kapılır ve insandan insana bulaşmaz. Sivrisineklerin olduğu bölgelerde daha fazla rastlanır. Öldürme oranı düşük bile olsa tedavisi olmadığı için ölüme sebep olabilmektedir.

ROTA VİRÜSÜ

Spesifik olarak 2 yaş altı çocuklarda bağırsak iltihabı gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Vücutta çok fazla su kaybı görülür, günümüzde 1-5 yaş aralığındaki çocuklarda görülme endişesi fazladır. Kişiden kişiye bulaşır ama aşısı da bulunmuştur.

GRİP VİRÜSÜ

Basit bir virüsmüş gibi görünse de her sene milyonlarca insan hasta oluyor ve 500 bin kişinin ölümüne sebep oluyor. Sağuk havalarda görülüyor ve insandan insana çok rahat bulaşma olabiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve kişinen kendine dikkat etmesiyle atlatılabiliniyor.

EBOLA VİRÜSÜ

Afrika kökenli bir virüs türüdür. Vahşi hayvanlardan insanlara bulaşan ölümcül bir virüstür. İnsandan insana bulaşıyor ve virüse yakalanan biri virüsten kurtulsa bile kalıcı hasarlarla yaşamak zorunda kalıyor. Belirtileri; yüksek ateş, eklem ağrısı, iştahsızlık ve gözlerde kızarıklık meydana gelmesidir. Karaciğer ve böbrek iflas ederek kişinin ölümüne sebep olur. Tedavi yöntemleri hâlâ araştırılmaktadır.

Umarım biraz da olsa virüsler nedir, ne değildir anlatabilmişimdir. Yazımı bitirirken herkese sağlıkla, saygıyla ve sevgiyle geçireceği günler temenni ediyor ve iyi günler diliyorum. Herkese keyifli okumalar…

Referans: Virüsler

Kişisel Gelişim İçin 30 Farklı Öneri

Adım Adım Zoom Nasıl Kullanılır? (2020)

Araştırma Metodolojisi Nedir?

tarafından yazıldı Merve Nur Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mark Zuckerberg Kimdir?

yoga

Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?