Hakkımızda1

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Dünyada konuşulan dilleri düşününce en az bir dile aşık olmamamız mümkün değil. Eminim sizler de Dark izledikten sonra Almanca, La Casa De Papel’den sonra İspanyolca ve Sherlock’tan sonra British aksanlı bir İngilizce’ye hayran kalmışsınızdır. Peki en kolay yolla nasıl yabancı dil öğrenebiliriz?

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri

1-Aynı anda birden fazla yabancı dil öğrenmeye çalışmayın.

Aynı anda birden fazla dil öğrenmeye çalışmak beynimizi biraz zorlayabilir. Farklı dillerdeki kelimeler, grammer konuları kafanızı karıştırabilir ve birbirine girebilir. Bu yüzden tek tek öğrenmeye çalışın. Sizi kendisine hayran bırakan o dili seçin ve uçuşa hazırlanın. Yanınıza istek ve azminizi almayı unutmayın.

2-Alfabeyi tanıyın.

Kendi eğitim sistemimizi düşününce bizler de yazmaya ve okumaya ilk önce alfabe öğrenerek başladık. Şayet seçtiğiniz dil Korece, Japonca vs. olabilir, hatta Latin harfler olmasına rağmen aksanları farklı İspanyol alfabesi bile olabilir. Bu yüzden önce alfabeyi tanımalıyız. Okunuşlarını bir süre pratik etmeliyiz.

3-Sık kullanılan kelimelere ve fiillere bakın.

Bu aşamada size gramerden başlamanızı önermiyorum çünkü cümleleri oluşturan yapılar kelimelerdir. Bu yüzden temelleri kelimelerden oluşturmalısınız. Günlük en çok kullandığınız Türkçe ifadeleri düşünüp bir liste yapın ve bunu hedef dile çevirin. Günlük 10-15 kelime/fiil öğrenmek sizi çok kısa sürede zirveye taşıyacak.

4-Müzik dinleyin.

Kulağınızın alışması için hedef dilde şarkılar dinleyin. Sözlerini kolayca anlayabileceğiniz, slow şarkılar tercih etmeye çalışın. Bu sayede hem kolayca ezberleyebilir ve kısa sürede eşlik edebilecek konuma gelmiş olacaksınız. Telefonunuza lyrics uygulaması indirip dinlerken de takip edebilirsiniz.

5-Film/dizileri orjinal dilinde ve altyazılı izleyin.

Eğer Netflix kullanıcısıysanız Google’ın Language Learning with Netflix uzantısını indirerek hem anadiliniz hem de hedef dilinizin olduğu alt yazıyı kullanabilirsiniz.Bu süreç hem hızlı düşünüp anlamanızı hem de kelime haznenizi  geliştirecek.

6-Basit gramer kurallarına giriş yapın.

İlk gramer konunuzun geniş zaman olmasında fayda var çünkü en azından kendinizi ifade edebilecek yeteneğe sahip olmalısınız. Öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak cümle kurma zamanınız geldi de çattı. Değil mi? Daha sonra diğer zamanlarda geçebilirsiniz. Cümleleri de bir deftere not almanızda fayda var.

7- İnsanlarla konuşun.

Kendimin de kullanıp memnun kaldığım bir uygulamayı bunun için önerebilirim. Hellotalk Dünya’nın her yerinden,her düzeyde insanın bulunduğu, çok az bilgiye de sahip olsanız rahatlıkla konuşabileceğiniz  bir uygulama. Kendinizi ses kaydı yollayarak, arama yaparak geliştirebilirsiniz. Daha özgüvenli hissetmenizi sağlayacağından eminim.

8-Okumaya A1 düzeyinden başlayın(Tabi daha üst seviye bilmiyorsanız.)

Basit kelime ve cümle yapılarıyla daha kolay anlamanızı sağlayacak. Merdiveni tırmanmaya ilk basamaktan başlarız unutmayın:) Bu kitaplara ücret ödemenize gerek bile kalmayabilir. Birçok dilde kitapları internette bulmamız artık mümkün.

9-Öğrendiğiniz kelimeleri bir kağıda yazın.

İlla post-it olmasına gerek yok. Yazdığınız kelimeleri karşınıza asın ve her kafanızı kaldırdığınızda tekrar edin ki belleğimize kaydedilsin. Kelimeyi beyninizde kodlayarak ya da farklı bir kelimeyle çağrıştırarak öğrenmeniz en etkili yollardan birisi. Çiziminiz de iyiyse bunu küçük çizimlerle desteklemenizi de öneririm.Hem eğlenceli hem de kalıcı 🙂

10-Sosyal medyayı kullanın.

Anadili hedef diliniz olan kişileri takip edin, özellikle İnstagram’a bolca story atan birisi daha çok işinize yarayabilir.Kendinizi motive edeceğini düşünüyorsanız bir hesap açıp kendiniz de yönetebilirsiniz. Sizden sonra gelenlere de yardım etmiş olursunuz.

11-YouTube’da hobilerinize uygun kanalları takip edin.

Vlog, ürün açılımı gibi günlük dili konuşarak video üreten kanallarda akıcılığı yakalayabilirsiniz. Hatta siz de bir YouTube kanalı açıp öğrenme sürecinizi insanlarla paylaşabilirsiniz. Sözlük kullanarak altyazılar yazabilir ve bu sayede de sözcük bilginizi artırabilirsiniz.

12-Not alın, kendi hikayelerinizi yazın.

Eğer yazı yazmayı seven biriyseniz farklı bir dilde de yazabilecek olma fikri sizi heyecanlandırıyor olmalı. Hayal gücünüzü ve kelimeleri doyasıya kullanın ve kendi hikayelerinizi oluşturun.

13- Sesinizi kaydedin,aynanın karşısına geçip konuşun.

Bu gerçekten yabancı dil öğrenirken ‘konuşma’ becerisini geliştirmek için en etkili yöntemlerden birisi. Hata yapmaktan asla korkmayın. Anadili olan kişileri taklit edin. Mimik ve jestleri kullanmaya özen gösterin.

İletişim İpuçları Konuşmada Etkili İletişim

FERHAT AYKUT

Merhaba, GelişenKariyerim kurucu üyesiyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliği 2.sınıfım. Kendini geliştirmeyi ve insanları bilinçlendirmeyi kendine amaç edinmiş bir gencim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu