Üniversiteliler Anlatıyor

Yandal Nedir?

Gelişen çağ sebebiyle tek bir Lisans veya Önlisans programından mezun olmak yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden öğrenciler, ikinci bir bölüme yöneliyor. Bunu ikinci bir üniversite okuyarak ya da yandal programına başvurarak yapıyorlar. Ayrıca, öğrenciler kendi bölümlerini tamamlayıcı nitelikte başka bir bölüm okumakta isteyebiliyor. Bu yazımda Yandal Programından bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Yandal Programı Nedir ?

Yandal programı nedir ? Herhangi bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı Yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (sertifika) alabilmelerini sağlayan programdır.
Öğrenciler, bu programa anadal lisans programının en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilir.

YÖK

Yandal programına, başvuru tarihi yarıyılına kadar aldığı lisans programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olan öğrenciler başvurabilir.
Öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının belirli bir kritere sahip olması gerekir. Bu kriter Üniversiteler arasında değişkenlik gösterebilir.

Başarı Durumu

Yandal nasıl yapılır ?

Bölümünde/Programında öğrenimini üstün başarıyla yürüten öğrenciler, yandal programına başvurabiliyorlar. Başarı tanımlaması Üniversitelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı Üniversitelerde, öğrencinin birinci lisans programındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 2.50 olması şartken, bazılarında 2.70 ya da 3.00 ortalama istenebiliyor. Bazen de öğrencinin birinci anadal sınıfındaki başarı sıralamasında ilk % 20’lik dilimde yer alması şartı bulunabiliyor.

Krediler

Kredi konusunda yine Üniversiteler arasında farklılık olabiliyor. Örneğin, bir üniversitede, birinci lisans programının kredilerinin yanı sıra, yandal için 18 kredi tamamlamak gerekirken, bir diğerinde bu kredi 15 ile sınırlı olabiliyor.

Üniversite Amfi
Üniversite Amfi

Bu tip program hakkındaki bilgilere, başvuru zamanlarına, kriterlerine ulaşmak için Üniversitenizin ana sayfasında ki duyuruları takip etmenizi ve ayrıca yönetmelikleri incelemenizi öneririm. Bu sayede haberdar olabilir ve sadece bu program için değil her konuda bilgi sahibi olarak bir adım öne çıkabilirsiniz.

Başarısızlık

Yandal programına devam eden öğrencinin birinci lisans programındaki genel not ortalaması belirli bir düzeyin (Üniversiteye göre) altına düştüğünde, programla ilişiği kesiliyor.

Bu yazımda sizlere genel bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

REFERANS: hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu