Hakkımızda1

Yanlış Bilinen Doğrular

Nasılsınız Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları? Bu hafta, size okuduktan sonra aaa gerçekten de bilmiyormuşum diyeceğiniz bir yazı kalem aldım. Yanlış Bilinen Doğrular, arkadaş ortamlarımızda ya da bir toplumda bize söz gelimi söylenen ve kulağımıza aşina olmuş bazı bilgiler vardır. Doğruluğundan ya da yanlışlığından emin olunmayan ama hakkında kesin hükümler verdiğimiz bazı bilgilerin yanlışlık derecesini bugün sizin için derledim. Hadi gelin, hep birlikte Yanlış Bilinen Doğrular nelerdir? Öğrenelim.

Öğrenince Şaşırmamak Elde Değil

1) Kelebeklerin ömrü bir gündür.

Eminim ki hepimiz olmasak da birçoğumuz böyle biliyor. Ama bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 ay kadar olabilir. Hatta kış uykusuna yatıp sıcak bölgelere de göç edebilirler.

2) Balıkların hafızası hemen silinir.

Benim araştırırken şaşırdığım bir bilgi oldu. Çünkü Japon Balıkları en az üç ay öncesini bile çok rahat hatırlayabilirlermiş.

3) Çin Seddi Aydan görünebilir.

İlk olarak Richard Haliburton Second Book Of Marvel, isimli kitabında aydan görünebilen insan yapımı tek şey olduğunu iddia etmiş ama 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte olduğu için aydan görebilmek oldukça zordur.

4) Bukalemunlar tehlike hissettikleri anda kamuflaj için renk değiştirirler.

Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi karşı cinsi etkilemek, sıcaklıklarını ayarlama vb. olabilir.

5) Alexander Graham Bell telefonu icat etti.

İşte bu bilginin Yanlış Bildiğimiz Doğrulardan olduğuna inanmıyorum, dediğinizi duyar gibiyim. Ama maalesef alın size açıklaması: Aslında telefon, Alman bir mucit olan Philipp Reis tarafından icat edilmişti. Hatta ‘E dis Telephon’ ismini verdiği bu cihazı, ilk olarak 1861’de sunmuştu. Ama müzik noktalarını oldukça net iletip insan sesini zayıf ilettiği için bütün övgüyü insan sesini tam olarak iletebilmeyi başaran Graham Bell alıyor.

6) İlk arabayı Henry Ford icat etti.

Sakin olun, paniklemeyin çünkü Henry Ford olmasa da yine bir Alman icat etmiş. Şöyle ki asıl mucit Karl Benz adlı Alman bir makine mühendisiydi. Üstelik ilk araba olan Motorwageni 1885’te kullanıma sunduktan bir yıl sonra Bay Ford, ilk arabasını yapabilmiş. Fakat maddi anlamda iyi olduğu için büyük fabrikalar kurmuş. Seri üretime geçtiği ve tabii ki daha kaliteli ürünler ortaya koyduğu için Henry Ford ön plana çıkmıştır.

7) Romayı Neron yaktı.

İşte tam bir şehir efsanesi dedikleri Yanlış Bilinen Doğrulardan. Tarihçiler, yangını çıkaranın Neron’un siyasi düşmanları olduğunu ve yangını onun üstüne attıklarını düşünmektedir. Ve aslında Neron bir kahramandı diyebiliriz. Çünkü yangını söndürmeye çalışıp evsiz kalanlara yardım dahi etmişti.

8) Beynimizin sadece %10’unu kullanabiliyoruz.

Bu bilgiyi ilk olarak kim söyledi bilmiyorum ama amacına ulaşmış gibi görünüyor. Çünkü neredeyse ülkenin tamamı bu kanıya inanmakta. Beynimizin kapasitesini kişiye bağlayıp sayısal verilerle sunmak yanlış bir kanıdır. Çünkü her insanın beyninin alacağı bilgi kapasitesi bir diğerine oranla farklı olabilir. Bu oranları değiştiren etkenler arasında; kitap okuma, seyahat etme, yazı yazma, farklı diller öğrenmek gösterilebilir.

9) Köpekler dilleri sayesinde terler.

Duyunca benim de şaşırdığım Yanlış Bildiğimiz Doğrular’dan biri daha karşımızda. Bulundukları ortama göre ağızlarını açıp hızlı solumaları sayesinde ortama adapte olurlar. Ter bezleri ise patilerinin altındadır.

10) İnsanın 5 duyusu vardır.

İlkokuldan beri bize öğretilen bir bilgi daha bilimin dinamikliğine yeniliyor ve geçerliliğini kaybediyor. Bilim insanları en az 21 ile 33 arasında duyumuzun olduğu konusunda ısrarcı. New Scientist dergisi geniş çaplı deneyler yaparak bu duruma örnek gösterdi. Ben de size 2 iki örnek sunmak istiyorum. Türk ressam Eşref Armağan âmâ olmasına rağmen hiç görmediği resimlerin aynısını çizebiliyor. Amerikalı bir başka örnek ise diliyle görebilen bir insan.

Evet Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, sizin de gördüğünüz gibi duyduğunuz her şey doğru olmayabilir. Hatta doğru gördüğünüz şeyler bile zamanla yanlışlanabilir. Kesin yargılarda bulunmadan önce iyice bir araştırıp emin olduktan sonra karar vermek en iyisi olabilir. Umarım Yanlış Bilinen Doğrular yazım hoşunuza gitmiştir. Sağlıkla kalın, Hoşça kalın.

Kaynak : Onedio.com

http://Liste Delisi

Geleceğin İş Fikirleri | Yeni İş Fikirleri

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Sitcom Önerileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu