Hakkımızda1

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, Bu yazımızda size üniversitelerimizde yeni yer alan Yapay Zeka Mühendisliği ile ilgili bilmeniz gereken şeyleri paylaşacağız. Daha önceden yayımlanmış olan  “Makine Öğrenimi Nedir? ” yazımızı okuyarak yapay zekanın önemini anlayabilirsiniz ve bu bölümü tercih etmek isteyip istemeyeceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yapay Zeka Nedir?

Makine öğrenimi yapay zeka

Yapay Zeka (Artificial Intelligence – AI) kavramını basitçe; hesaplamaların insan davranışını taklit etmesini sağlayan herhangi bir teknik olarak tanımlayabiliriz. Kendi kendine öğrenme yeteneği, sağlık sektöründen otomotiv ve savunma sanayi sektörüne kadar her yerde kullanılmaya devam ediyor. Böylece Robotik Kodlama ve Derin Öğrenme, Yapay Zeka Teknolojisinin yaygınlaşmasıyla oldukça önem kazanmış oldu ve olmaya da devam edecek. Hayatı anlık kolaylaştırıp basit çözümler sunan bu alanı inceledikçe siz de çok seveceksiniz.

 Yapay Zeka, Makine Öğrenmeleri ve Derin Öğrenme ilişkisini unutmamak için “Makine Öğrenimi Nedir?” yazımızın ilişki sıralamasını yeniden hatırlatmakta fayda var.

Peki, Nedir Bu Yapay Zeka Mühendisliği?

2019’a kadar ülkemizde sadece mühendislik bölümlerinin seçmeli veya zorunlu dersi olan Yapay Zeka konusu artık bölüm olarak da sıralamalarda yerini aldı. Genel olarak Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği’nin birleştirilmiş hali olarak düşünebiliriz.

Ülkemizde iki üniversitede bulunan bu bölümün dersleri hakkında bilmemiz gerekenlere ders müfredatı ile başlayalım.

Bölümün genel ders müfredatı;

1.Sınıf Dersleri:

  • Temel derslerin yanında Programlama, Veri Bilimine Giriş ve Veri Yapıları dersleri eklenmiş görünüyor. Bilgisayar Mühendisliği’nin 1. sınıfına benzerlik gösteriyor.

2. Sınıf Dersleri:

  • 2. Sınıfta ise Yöneylem Araştırması 1 dersinin yanında tahmin etmeyeceğiniz iki  ders de eklenmiş: Psikolojiye Giriş, Olasılık ve Algoritma Analizi ile birlikte Yöneylem Araştırması 2 dersinin devam ettiği dönemde ilk defa Yapay Zeka dersi görülüyor. Yani 2.sınıfı da Endüstri Mühendisliği bölümüne oldukça benzer görünüyor.

3. Sınıf Dersleri :

Bu sırada 3.sınıfta artık bölümün gerçek derslerine giriş yapılıyor. Veritabanı Sistemleri, Yapay Öğrenme, Derin Öğrenme ve Veri Madenciliği dersleri bu sınıfta görülüyor ve aynı zamanda uygulamalar bu dönemlerde gerçekleştiriliyor.

Son sınıf klasik bitirme projesi ve seçmeli derslerden oluşuyor ve bölüm böylece 4 senede tamamlanıyor.

  • Seçmeli dersler ise Yapay Zeka alanı ve Finans alanı olarak 2 bölüme ayrılmış görünüyor. Yapay Zeka seçmeli dersleri; görüntü işleme, robotiğe giriş, yazılım mühendisliği, sezgisel anlama metotları gibi Bilgisayar, Endüstri, Yazılım ve Mekatronik Mühendisliklerinin seçmeli derslerinden harmanlanmış gibi görünüyor.
  •  Finans seçmelileri ise; rassal modelleme, finansal modelleme, makroekonomi teorisi, finansta yapay zeka uygulamaları ve risk yönetimi gibi daha çok Endüstri Mühendisliği, İktisat ve Ekonomi gibi bölümlerinden seçmeli derslerine benzerlik gösteriyor.

Ders müfredatına bakıldığında Bilgisayar veya Endüstri Mühendisliği okumak isteyen birinin seçebileceği ve okumaktan keyif alacağı bir bölüme benziyor. Bildiğiniz gibi istatistik, ekonomi, programlama, kodlama ve yöneylem araştırması derslerinin hepsini işleyen neredeyse tek bölüm Endüstri Mühendisliği’ydi.

Fakat Yapay Zeka Mühendisliği finans konularını da ekleyerek şimdilik rakip olacak kadar karmaşık ve geniş alanlara sahip bölümlerden biri olmuş görünüyor. Bu bölüm size Yazılım Mühendisliği’ni bölümünü de seçmeli olarak veriyor.

Henüz mezun vermemiş ve geleceğin mesleklerinden biri olan Yapay Zeka Mühendisliği, ülkemizde Hacettepe Üniversitesi (Devlet) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Vakıf) olarak Ankara’da, sadece iki üniversitede bulunmaktadır.

ÜniversiteProgramKontenjanBaşarı SıralamasıTaban Puan
TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi     İngilizce, Burslu  10+04537509,33051
Hacettepe Üniversitesiİngilizce30+113439482,06784
2019-2020 tercih yerleşim sıraları

Bu mühendislikte aranan özellikler için Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği kriterlerine bakabilirsiniz. Her mühendislik bölümünde olduğu gibi Yapay Zeka Mühendisliği’nde de ciddi ve zekaya dayalı çalışma prensipleri edinmek gerekecektir.

Peki, Yapay Zeka Mühendisliği’nin İş İmkanları Nelerdir?

Birçok kişinin de merak ettiği bu konuyu birlikte inceleyelim.

  1. Yapay Zeka, gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkenin en temel ihtiyacı haline geldiği için önü uzun süre kapanmayacak olan bir alan diyebiliriz.
  2. Endüstri 4.0 için atılan adımların en önemlisi yapay zekadır. Günümüzde akıllı evlere, akıllı süpürgelere artık çok da yabancı değiliz. Bunu geliştiren ülkelerden biri olmak için bu mühendislik bölümü de güzel bir adım olacaktır.
  3. Geleceğin mesleği listesinde yer almasının yanı sıra makine öğrenmeleri artan her sektörde yapay zeka mühendislerine ihtiyaç olacaktır. Bunu bilgisayar mühendisi de karşılayabilir diye düşündüğünüzde ders içeriklerini tekrar incelemenizde fayda olacaktır.
  4. Veri mühendisliği çok ayrı bir alan gibi dursa da aslında iç içe ve birlikte çalışmaktadır. İnternet ortamı zamanla veri çöplüğü haline geldiği için bu alanda mühendislere ihtiyacımız olduğuna garanti verebiliriz.
  5. Yapay zeka kendi kendine öğrenip,işleyebilen bir teknikse bunu da insanlara öğretecek ya da sektörlere uygun hale getirecek birilerine ihtiyaç olacak demektir. Bu da siz olabilirsiniz.

Ülkemizde ilk defa bu sene yalnızca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açılan Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği için de benzer şeyler söyleyebiliriz. Farklı olarak derslerinde finans konuları yerine daha çok Veri yapıları, Veri bilimi, Veri Analizi ve Madenciliği derslerini görüyoruz. Ayrıca Algoritma Analizi ve Programlama derslerinde Python işlendiği belirtilmiş. Python artık ders müfredatlarımızda yerini aldı ve uzun süre de olacak gibi duruyor.

Yapay Zeka hakkında detaylı bilgi almak için sas.com ve datarobot.com inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda size Yapay Zeka Mühendisliği, dersleri ve iş imkanları hakkında bilgiler verdik. Tercih zamanı bunları göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu