Üniversiteliler Anlatıyor

Yazılım Mühendisliği Nedir ve Ne İş Yapar?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları, bu yazımda sizleri son zamanların büyük ilgi gören mesleği olan Yazılım Mühendisliği hakkında bilgilendirmeye çalışacağım. Eğer siz de Yazılım Mühendisliğini merak ediyor, ilgi duyuyor hatta bu meslekte bir kariyer düşünüyorsanız lafı daha fazla uzatmadan sizlerle birlikte bu mesleği incelemeye başlayalım.

Kodlama

Yazılım Nedir?

Yazılım Mühendisliğine giriş yapmadan önce bu mesleğin temel yapı taşı olan yazılımdan bahsedelim. Yazılım; bir bilgisayarın herhangi istenen bir işi yapabilmesi için yazılan kodlar bütününe verilen addır. Yazılımdan sadece bir bilgisayar nesnesi ile bahsetmek doğru değildir. Bilgisayarların yanında cep telefonları, tabletler, navigasyon cihazları ve daha birçok şey de yazılımlar sayesinde çalışabilmektedir. Yazılım kendi içinde iki ana kola ayrılır. Bunlar uygulama yazılımları ve sistem yazılımlarıdır. Yazılımlar hayatımızda birçok ihtiyacımızı karşılamakla birlikte, hayatımızı kolaylaştırma konusunda da günümüzde önemli bir rol oynuyor.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Software Engineering anlamına gelen Yazılım Mühendisliği, yazılımla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bir hedef doğrultusunda belirli yöntemler kullanarak bilgisayar yazılımlarının tasarlanmasından, geliştirilmesinden ve test edilmesinden sorumlu bir mühendislik alanıdır.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

İhtiyaçlarımızın ve isteklerimizin artmasıyla birlikte günümüzde yazılıma yüklenen anlam ve değer sürekli artmaktadır. Bu yüzden bir yazılım mühendisinin hedefi, ilgilendiği yazılımı en elverişli şekilde gerçekleştirmek ve onu sisteme uygun şekilde entegre etmektir. Bir yazılımın üretim süreci belirli aşamalardan oluşur.

Yazılım Geliştirme Süreci

Planlama: Bu aşamada projeye başlamadan önce ilk olarak müşterinin istekleri göz önünde bulundurularak nasıl bir proje geliştirilebilir bunun planlaması yapılır ve donanım gereksinimleri belirlenir.

Çözümleme: Veri analizi yapılarak yazılımın hangi amaçla kullanılacağı belirlenir ve hangi programlama dilinin kullanılacağına karar verilir.

Tasarım: Tasarım aşamasında belirlenen istekleri karşılayacak bir yazılım tasarlanır. Burada yazılım mühendisi mantıksal bir tasarım yaparak yazılımın nasıl çalışacağını belirler.

Gerçekleştirim: Yazılım mühendisinin görevli olduğu kodlama kısmı tamamlandıktan sonra test aşamasına geçilir.

Bakım: Bakım aşamasında eğer varsa koddaki hatalar giderilir ve müşterinin istekleri doğrultusunda değişiklikler yapılır.

Yazılım mühendisi gördüğünüz gibi birçok görevde etkin rol oynamaktadır. Peki bir yazılım mühendisinde hangi özellikler olmalı biraz da bunu inceleyelim.

Bir Yazılım Mühendisinde Olması Gereken Nitelikler

  • Tasarım alanında yetenekli olmalı.
  • Kendini sürekli geliştirmeli, öğrenmeye açık olmalı.
  • Analitik düşünme yapısına sahip olmalı.
  • Yeni fikir ve teknolojilere açık olmalı.
  • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmeli.
  • İstikrarlı ve dikkatli olmalı , kendini motive edebilmeli.
  • Matematikte belli bir bilgi seviyesine ulaşmış olmalı.

Kimler Yazılım Mühendisi Olarak Çalışabilir?

Buraya kadar Yazılım Mühendisliği nedir, bir yazılım mühendisi ne iş yapar ve kendisinde ne gibi özellikler barındırması gerekir gibi konuların üstünde durduk. Şimdi de kimlerin yazılım mühendisi olarak çalışabileceklerine, yazılım mühendislerinin hangi sektörde hangi pozisyonlarda görev alabileceklerine bakalım.

Günümüzde Bilgisayar Mühendisliği mezunları başta olmak üzere, Elektrik-Elektronik Mühendisleri, Endüstri Mühendisleri, Matematik Mühendisleri hatta teknik olarak bilgisayar ve yazılım bilgisi içeren lisans mezunları yazılım mühendisi adı altında iş bulabilmektedir. Yazılımın birçok sektörde başrolde olması yazılım mühendislerinin teknoloji, sağlık, havacılık, otomotiv, finans gibi birçok sektörde iş bulmalarına olanak sağlar.

Yazılım mühendisleri özel sektör veya kamuda test, iş analistliği, proje yöneticiliği, programcılık, siber güvenlik, veri tabanı uzmanlığı, veri güvenliği uzmanı, network mühendisliği, veri analisti, internet ve mobil uygulamalar uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Bu yazımda Yazılım Mühendisliğini, bu mesleği merak eden, bu meslekte bir kariyer düşünen okurlarımıza elimden geldiğince anlaşılır bir biçimde açıklamaya çalıştım. Umarım aklınızdaki soruları cevaplamanıza yardımcı olmuştur. Tüm okurlarımıza sağlıklı günler dilerim.

Referans: Yazılım Geliştirme Süreci

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri Nelerdir ?

Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlanır ?

Android Geliştirme İçin En İyi 20 Yazılım Programı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu