Genel Kültür

Yer Alabileceğiniz Sosyal Sorumluluk Projeleri

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları bugün sizlere gerek maddi gerek manevi ve çoğunlukla sosyal mecra üzerinden yapabileceğiniz yardım ve sosyal sorumluluk projelerinden bahsedeceğim. Umarım yazım sayesinde birilerine ses, birilerine umut ve doğaya nefes olabiliriz. İyi okumalar diliyor; oy ve yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

1. SMA Hastası Bebeklerin Sesini Duyurmak

Tip1 SMA hastası bebeklerin aileleri sosyal mecralarda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Sizler de bu ailelere destek olmak isterseniz,ailelerin sosyal medya hesaplarından nasıl yardımlarda bulunabileceginizi inceleyebilirsiniz. Birkaç SMA hastası bebek için instagram adresi bırakıyorum inceleyebilir yardımda bulunabilir ve onlara ses olabilirsiniz.

 • mirhananefesol
 • aybars_sma
 • ayazbebek2019
 • adanin.elinden.tut
 • sma_alperennefesalacak

SMA hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizde yer alan yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda instagram hesaplarını duyurmak dışında ise Youtube üzerinden aşağıya bırakacağım videoyu izleyerek kazanılan ücretin SMA hastası bebeklerimize gitmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mavi Kapak Kampanyası

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne ulaşan kapaklar önce tartıda tartılır ardından gönderen kişinin iletişim bilgileri ile kayıt altına alınır. Daha sonra içerisindeki yabancı maddelerden ayrıştırılan kapaklar anlaşmalı geri dönüşüm firmasına gönderilip tekrar tartılarak ve faturalandırılarak teslim edilir. Elde edilen gelir, kampanya hesabı aracılığı ile teslim alınarak ihtiyaç sahiplerinin akülü ve manuel sandalye satın alımları gerçekleştirilmektedir. Sandalye teslimleri TOFD tarafından belirlenen kriter ve evrakların teslimi ile yapılır. 30 kg’a kadar toplanan mavi kapaklar 5 TL karşılığında PTT ile kapak toplama merkezlerine gönderilebilir. 350 kg mavi kapağa manuel tekerlekli sandalye verilir iken 3.5 tona ise akülü sandalye verilmektedir. Ve sonrasında ihtiyaç sahiplerine ulaşır. Sizler de evlerinizde mavi kapak biriktirerek bu sosyal sorumluluk projesine destek olabilir en azından bu kampanyayı insanlara duyurabilirsiniz.

Online Ağaç Bağışı

Sosyal sorumluluk projesi olarak ağaç bağışlarını, online olarak ücretli veya ücretsiz şekilde ağaç bağışında bulunabilirsiniz. Sevdiklerinize şahane bir doğum günü hediyesi verir iken aynı zamanda doğaya ve birçok insana ise yeni bir nefes hediye etmiş olacaksınız. İşte sizler için birkaç ağaç bağışı yapabileceğiniz siteleri aşağıya bırakıyorum. Ve bende siz Gelişen Kariyerim okuyucuları için on adet fidan bağışlıyorum ve sizlerden ise aynı şekilde destek bekliyorum.

 • TEMA
 • DOÇEV
 • GELECEĞE NEFES
 • OGEM VAKFI
 • EGE ORMAN VAKFI

Kuyucuk Gölü’ne Su Bağışında Bulunmak

Finish Türkiye’nin bize sağladığı imkan ile birlikte Kuyucuk Gölü’ne çok kolay bir şekilde su bağışlamak bizim elimizde. Youtube üzerinden BARABAR-Yarının Suyu şarkısını her dinlediğimizde Finish Türkiye, Kuyucuk Gölü’ne 57 litre su bağışlıyor. Sizlerde aşağıya bıraktığım linkten dinleyerek hem su bağışı yapmış hem de güzel bir şarkı dinlemiş olacaksınız. Ben size şarkının linkini bırakırken birde sizler için dinleyerek bu 57 litre suyu size armağan ediyorum.

Sokak Hayvanlarına Yardım Edebilirsiniz

Pandeminin başlaması ile birlikte bizler eve kapanırken dışarıda kalan canlıları adeta yapayalnız bıraktık. Peki ya biz neler yapabiliriz? Maddiyat olarak bütçemizi zorlamayacak fakat maneviyat olarak bize birçok şey katacak fikirleri aşağıya bırakıyorum.

 • Evde kalan yemeklerimizi ayrıştırarak onlar için dışarı bir kap yemek ve su bırakmak.
 • Karton,yumurta kutusu gibi materyalleri kullanarak yuva yapmak.
 • Alo 153’ü arayarak onların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini almasını sağlamak.
 • Sahiplendirilmesine yardımcı olmak.
 • Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalara yönelerek onlarında yaşama hakkı olduğunu savunabiliriz.

İnsan Haklarını Duyurmak

Kadın, çocuk, yaşama ve barınma gibi haklarımızı esasında hepsini içine alan insan haklarını yani haklarımızı savunmak ve duyurmak. Bütün insanlar özgür, saygın ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik anlayışı ile hareket etmelidirler. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Cevap çok basit birlik olarak. Peki ya nasıl birlik olacağız? İşte bunun cevabını ise aşağıya sıralıyorum.

 • Sosyal mecralarda birbirimizin sesini duyurmaya yardımcı olarak.
 • UNICEF,Mor Çatı,KADAV,TİHV gibi dernek ve kuruluşları takip ederek.
 • Dernek ve kurumlar üzerinden ihtiyacı olan insanlara yemek,giyecek ve eğitim masraflarında destek olarak.

Kitap Bağışı Yapmak

Pandemi ile birlikte eve kapanarak birçok insan ara verdiği kitap okumaya ve film izlemeye bolca vakit ayırmış oldu. Kimimiz kitaplarına çok değer verir iken kimimiz ise okuduğu kitabı kitaplığın bir köşesine terk ediyor. Rafta durması belki bizim için anlamlı belki de kıyamıyoruz birine vermeye. Fakat bizim hayatımızı değiştiren bizlere farklı bakış açısı getiren kitaplarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak bizlerde bir başkasının hayatına dokunmuş olabiliriz. İşte kitap bağışı yapabileceğiniz yerleri hemen aşağıya bırakıyorum.

 • Her Eve Bir Kütüphane sayfasından destek alarak yardımda bulunabilirsiniz.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yerlere bakarak bağış yapabilirsiniz.
 • ZEST sitesinden ayrıntılarına bakıp oraya bağışlayabilirsiniz.

Ayrıca köy okullarına ya da sosyal mecra üzerinden tanıştığınız kişilere kitap yardımı yapmak istiyorsanız PTT Kargonun mükemmel bir kampanyası var. Bağış yaparken bağışın doğası gereği kargo ücretini bizlerin ödemesi bekleniyor. PTT Kargo, kitapların okullara gönderilmesi durumunda %50 indirim yaparak destek oluyor. Bir koli (15) kitabı 6-7 TL’ye gönderebiliyorsunuz. Bunun için sosyal sorumuluk projesi olan kitap kampanyasından yararlanmak istediğinizi söylemeniz yeterli oluyor.

sosyal sorumuluk
Ankara Büyükşehir Belediyesi :: MANSUR YAVAŞ KİTAP KAMPANYASI İÇİN BAŞVURU NOKTALARININ SAYISINI ARTIRDI

Aynı zamanda yaptığımız ve yapacağımız kitap bağışları ile ağaç kesilmesini bir nebze bile olsa azaltabilir en azından üzerimize düşen görevi kısmende olsa tamamlamış olabiliriz.

Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları yazımı okuduğunuz için sizlere sonsuz teşekkür eder ve son olarak bizler beraber oldukça bir şeyleri başarabileceğimizi hatırlatmak isterim. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın ve unutmayın ki veren el alan elden üstündür. Hiçbir zaman iyilikten kaçmayın. Ve sizler film tutkunları için hazırladığım testime aşağıdan ulaşabilirsiniz.

SMA (Spinal Müsküler Atrofi)

Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

AKEK(Aykut Kence Evrim Konferansı)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu