Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?

yoga

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucusu, nasılsın? Umarım her şey yolundadır ve iyisindir. Bugün sana biraz yogadan bahsetmek istiyorum. Yoga nedir, Yoga nasıl yapılır? Yoganın faydaları nelerdir? Gibi yogayla ilgili birçok alt başlığa değineceğiz.

Hazırsan önce yoganın ne olduğunu ve ne olmadığını konuşarak başlayalım.

Yoganın Anlamı Nedir?

yoga

Yoga kelime anlamı olarak Sanskrit dilinde yuj kökünden gelmektedir ve ”bütünleşme, birleşme” anlamı taşır. Kendini gerçekleştirmeyi, sonsuzu deneyimlemeyi ve bunun sonucunda öz benliğe ulaşmayı ifade eder. Aslında zihnin yarattığı modifikasyonları yani yanılgıları kontrol etme yoludur.  Yani sanılanın aksine yoga sadece bir vücut esnetme sporu değildir, kaldı ki yoga bir spor da değildir. İçinde hareketi barındırır fakat bundan çok daha fazlasıdır.

Yoga aslında sendir, sana ait olana bedeni keşfetmene, nefesini fark etmene ve zihnini kontrol etmene yardımcı olur. Yani aslında yoga senin olana sahip çıkman için bir yol göstericidir.

O zaman, yoga bir din midir?

İnsanlar yoganın açıklamasını duyduğunda doğal olarak bu soruyu yöneltiyor fakat bunun cevabı hayırdır. Yoga bir metottur sadece. Bir peygamberi, kutsal kitabı cennet-cehennem kavramı yoktur yogada. Yoganın tek amacı kişinin tüm zihin modifikasyonlarından özgürleşerek öz haline dönmesidir. Herhangi bir dini inancı olan kişilerde yapabilir, hiçbir dini inancı olmayan da.

Sürekli duyduğumuz o kavram ”yogi” kime denir?

Öncelikle yoga yapan herkes yogi değildir, yoga yapmak için yogi olmaya da gerek yoktur. Yogi ahlaklı davranan tüm fiziksel ve zihinsel eylemlerini pratik altında tutan, bilginin peşinde olan fakat bilgiye sıkı sıkı tutunmadan yeni bilgide onu terk edebilecek özgürlükte olan hayatını kendini tanımaya yani aydınlanma yoluna adayan kişidir.

Yani birine yogi diyebilmemiz için ileri seviye yoga pozlarını yapması gerekmez, herhangi bir canlıya kötü niyet taşımaması, hoşgörülü olması bağlılıklarından arınmış egosunu kontrol eden; kendini kendinden koruyabilen kişi olması gerekir.

Peki, Nasıl Yapılır?

Belki bu sana komik gelecek fakat yoga nasıl istersen öyle yapılır! Yogada amaç vücudunun ve nefesinin farkına varmaktır bunu en başta söylemiştim, o yüzden çeşitli pozlar vardır bunların kendi içerisinde 3 çeşidi vardır –giriş, orta, ileri- bu pozlardan sana uygun olanı seçebilir ve böylece kendi pratiğini oluşturabilirsin. Pratikte en önemli şey devamlılık ve kararlılıktır. Yani pratiğin ister zor olsun ister kolay vazgeçmeden adanmış bir şekilde devam etmen gerekir.  Bu yogadaki en önemli şeydir ”adanmışlık’’ çünkü her şeyde olduğu gibi sonuç alabilmen için yoganın sana vadettiği kendini bulma amacı için kendine her gün vakit ayırman gerekir, bir çiçeği düşün suyunu sevgini vermediğin bir çiçek açmaz, solar gider. Tıpkı sen de öylesin çiçek açman için kendine suyunu ve sevgini vermen gerekir, yoga da bunun için mükemmel bir seçenektir.

Benim tavsiyem yoga pratiğini bir öğretmen eşliğinde yapmandır. Öğretmen dediğimde illaki bir kursa gitmen gerektiğini düşünme, YouTubeda yoga üzerine kendi seviyene uygun binlerce içerik bulabilirsin. Öğretmen tavsiyem ise nefesinin kontrolünü ve hareket kontrolünü sağlayabilmen içindir. Senin için aşağıya basit bir akış görseli ekledim, bunu da kullanabilirsin. 🙂

yoga
yoga-pratiği

Her yoga pratiğinden sonra ise benim tavsiyem en az beş dakika bir meditasyon yapman çünkü bedeninin bu kadar farkına vardıktan sonra zihninin farkında olmaktan daha güzel ne olabilir? Yoga pratiğinde meditasyon uzunluğunda tamamen ayırabildiğin vakte ve yapmak istediğin süreyle ilgilidir. İster toplam 10 dakika ayır istersen 1 saat. Bu hiç önemli değil.

Meditasyon Neden Yapmalıyız?

yoga
meditasyon-kafası

Öncelikle sana biraz meditasyondan bahsetmek istiyorum, meditasyonun ne olduğuyla ilgili binlerce açıklama ve yine binlerce önyargı var çünkü. Meditasyon sessiz bir ortamda rahat fakat mayışmayacağın bir pozisyonda oturup nefesini izlemektir, istersen shavasana adını verdiğimiz pozda yatıyor da olabilirsin önemli olan tek şey mayışmaman.

Shavasana

Meditasyonun amacı zihnin kontrolünü sağlamak, zihni modifikasyonlardan kurtarmaktır. Gün içinde zihnimizden binlerce düşünce geçer ve çoğu düşünce daha biz düşündüğümüzü bile fark etmeden otomatik bir şekilde gelir. Zihnini tıpkı bir bilgisayar gibi düşün bilgisayardaki açık pencereler gibi zihninde de sürekli açık pencereler vardır. Ben bilgisayarımda dahi çok fazla uygulamanın açık olmasını sevmem, bana kalabalık ve bunaltıcı gözükür. Bilgisayarımda bu durumu sevmezken düşünmemi, hareket etmemi ‘’farkındalıkla’’ yaşamamı sağlayan zihnimde buna nasıl tahammül edebilirim?  Meditasyon anı yaşaman, ana dönmen için bir fırsat sağlar. Olmuşlar ve olacaklar arasında sıkışıp kalmış zihnimizin olmasına izin verdiğimiz andır. Meditasyon sırasında elbette aklına yine düşünceler gelecek bu düşüncelere yapabileceğin en iyi şey akmasına izin vermektir. Kovmadan, kavga etmeden düşüncelerinle onları fark edip nefesine geri dönmektir.

Son olarak sana bu yazıda yoganın faydalarından bahsedip bitirmek istiyorum.

Faydaları Nelerdir?

Yogada öncelik bedenini tanımaktır. Bedeni esnetir bedenle beraber sıkışıp kalan düşüncelerini de açığa çıkararak çözüme kavuşturur.

  • Şu anda olmanı, kendin olmanı destekler.
  • Stresi ve anksiyeteyi azaltır.
  • Nefes alış verişini düzenler.
  • Kronik ağrılara iyi gelir.
  • Kalp sağlığına olumlu katkısı vardır.

Gördüğün gibi bu saydıklarımın hepsi bedenine iyi gelen yanları,  birde ruhuna iyi gelenler kısmı vardır fakat bu herkesin kendi yolculuğu olduğu için oldukça özneldir. Bu yüzden sana tavsiyem o öznel yolculukta neler yaşayacağını görmek için en azından bir süre yogayı denemendir.

Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucusu aslında yogayla ilgili söylemek istediklerim bu kadar değil, bu anlattıklarım zaten yogaya ait bilgilerin yarısı dahi değil. Fakat seni çok fazla sıkmamak ve yormamak adına burada bırakıyorum. Daha fazlasını umarım merak eder ve buna vakit ayırırsın. Buna vakit ayırmak istersen özellikle meditasyonla ilgili çok çok iyi bir kaynak olduğunu düşündüğüm Netflixte yayınlanmış olan ”heaspace meditasyon rehberi’’ içeriğine bakabilir, benim yoga hakkında en çok öğrenmemi sağlayan yoga sutralar I-II- Çetin Çetintaş kitaplarına bakabilirsin.

Sevgiyle ve anın tadını çıkarta çıkarta yaşaman dileklerimle, bir sonraki yazıda görüşürüz!

5G Teknolojisi

Halil İnalcık Kimdir ?

Ford vs Ferrari!

tarafından yazıldı Betül aksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Virüsler Nelerdir?

Virüsler Nedir,Çeşitleri Nelerdir?

ketojenik diyet

Ketojenik Diyet Nedir?