Hakkımızda1

Zaman Yönetimi İçin Eisenhower Matrisi

Merhaba Gelişen Kariyerim Okurları ,bugün önemli bir konuya değineceğiz. Konumuz ‘Zamanı yönetmek’ zaman yönetimi nedir, zamanı neden yönetmek isteriz, zamanı yönetmek mümkün mü, Eisenhower Matrisi Nedir ? Bu konulara cevap bulacağız.

Zaman Yönetimi Nedir ?

Bu konuyu açıklamadan önce zaman kavramını ele alalım. Zaman; başka kaynakların kullanılma şeklini etkiler, zamanı etkin kullanmak bir başarı göstergesidir. Amaçlara ve hedeflere ulaşmada önemli bir kaynaktır, geri dönüşü yoktur, biriktirilemez, depolanamaz, değerli bir kaynaktır.

Zaman yönetimi ise bireyin kendini yönetebilmesi için ihtiyaç duyduğu strateji ve tekniklerdir. Amaçlara ulaşmak, yapılan işleri denetlemek, zamanı verimli kullanabilmek, kişinin kendi motivasyonunu yükseltmek açısından önemli görülen bir kişisel performansı geliştirme tekniğidir.

Zaman Tuzakları

Zamanı etkin kullanabilmenin önündeki engellere denir. Zaman tuzakları çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunları kendi içlerinde 4 farklı kategoride inceliyoruz.

 • Kişisel Nedenler : Plansızlık, ertelemek, devretmemek, hayır diyememek, düzensizlik, öncelikleri belirleyememek, rutin ve gereksiz işler, acelecilik.
 • Dışsal Nedenler : Ziyaretçiler, iş kazaları, doğal olaylar.
 • Örgütsel Nedenler : Yetki ve görev devrinin olmayışı, verimsiz iş ve toplantılar, kriz ve stres yönetiminin olmayışı, elverişsiz çalışma ortamı.
 • Dijital Nedenler : Sosyal medya, oyun, İnternet.

Zaman yönetiminde temel sorunlar; Verimlilik, yeterlilik, etkinliktir.

 • Peki zaman yönetilebilir mi ?

   Bu sorunun cevabı zamanı değil kendimizi yönetebiliriz.

 • Biz neden zamanı yönetmek istiyoruz ?

   Zaman yönetiminin amacı:

 1.  Sınırlı zaman içinde yapılan faaliyetlerinin verimliliğini arttırmak.
 2.  Mevcut zamanda neler yapılabileceğini planlamak
 3.  Doğru işleri daha kısa zamanda yapmak.
 4. Kendimizi yöneterek zamanın etkinliğini arttırmak.
 • Zamanı doğru kullanmamak bize ne hissettirir?

Gerilim, huzursuzluk, acelecilik, panik olma.

Zaman Yönetimi

Peki zamanı durdurabilir miyiz, zamanı yavaşlatabilir miyiz, zamanı değiştirebilir miyiz? Elbette ki hayır. Ne yapabiliriz peki ? Zamanın kıymetini anlayarak zamana uyum gösterebiliriz. Bunun için pek çok zaman yönetimi teknikleri mevcuttur. Size uygun olanı seçip hayatınızda uygulayabilirsiniz.

Eisenhower Matrisi Nedir ?

Zaman yönetimi konusunda yapılacak işlerin önceliklerinin belirlenmesi en önemli noktalardan birisidir. Eğer bir öncelik sıramız olmazsa işi yaparken dikkatimizin dağılması, zamanı düzgün kullanmamak, pek çok işle aynı anda uğraşmak ve gereksiz işlerle çok vakit kaybetmemiz gibi sorunlar ortaya çıkar.

   Bu konuda bizlere yardımcı olacak tekniklerden birisi Eisenhower Matrisi’dir. ABD eski başkanı Dwight D. Eisenhower’ın geliştirdiği bu matris, bir koordinat sistemini “acil – acil değil” ve “önemli – önemli değil” ( x ekseni=aciliyet derecesi, y ekseni= önem derecesi ) olmak üzere 4 farklı bölmeye bölerek, yapılması gereken işlerin bu şekilde kategorilendirilip buna göre önceliklendirilmesine dayanır.

Zaman Yönetimi

1.Acil ve Önemli – Hemen Yap!

   Bu kategoriye giren işler en öncelikli olanlardır. Krizler, zaman limiti olan projeler, zorlayıcı sorunlar( Örneğin; müşteri şikâyetleri )

2.Acil Değil ve Önemli – Planla

   Geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge. Önleyici aktiviteler, ilişki geliştirme, yeni fırsatlar ortaya çıkarma. (Örneğin; kitap okumak )

3.Önemli Değil Ama Acil – Yapabilecek Başka Birine Devret

   Genelde başkasının sizden yapmanızı istediği, sizin belirlemediğiniz ve sizin gelecek planlarınıza hizmet etmeyen işler. Bölünmeler, baskı yaratan hususlar, çalan telefonlar, e-mailler, toplantılar. Eğer yapabiliyorsanız bu işleri başkasına devredin.

4.Önemli Değil ve Acil Değil – Daha Sonra Yap

   Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok fark yaratmayacak işler. Daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız bu tür işleri hemen çıkarabilirsiniz. Zaman harcayıcı aktiviteler, önem taşımayan işler.(Örneğin; rutin işler )

Gördüğünüz gibi Eisenhower Matrisi ile işlerinizi öncelik sırasına koyarak plan yapabilirsiniz.

”Önemli olan nadiren acildir. Acil olan ise nadiren önemlidir.” Dwight D.Eisenhower

”Zamanı iyi kullanırsanız , yeterli zaman bulabilirsiniz.” Goethe

Kişisel gelişim hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayınız.

REFERANS: Beyhan Budak Eisenhower Matrisi

Boş Zamanlarınızda Yapabileceğiniz 10 Aktivite

Kişisel Gelişim İçin 5 Tavsiye!

3 Başarılı Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu