Hakkımızda1

Zeka Nasıl Gelişir?

Bu yazımda Zeka nasıl geliştirilir, zeka geliştirme yöntemleri nelerdir? Bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Sizler de zekanızı nasıl geliştireceğinizi bilmiyor ya da bu konuda pek fazla bilgi sahibi değilseniz bu yazı tam size göre. Önce zekanın ne olduğuna sonra da zekamızı nasıl geliştirmemiz gerektiğine hep beraber bakalım.

Zeka Nedir?

İnsanın gerek sorumluluklarını çözerken gerek çevreye uyum sağlarken var olan tüm yetenek ve becerilerini kullanması ile ortaya çıkan düzeydir. Zeka belli kurallara bağlı kalmayan, farklı düşünen ve farklılıklar oluşturarak yaptıklarından ve kendinden söz ettirmektedir. Zeka beynimizin gücü, değer yargılarımızı oluşturan kendimizi ve hayatı değerlendiren, karar veren, planlayan, geliştiren, değer yargılarına göre hareket eden, hayata ve sosyal yaşama uyum sağlama konusunda bizi yönlendiren, yaşam bağımızı şekillendiren, yücelten kısacası hayatı değerlendiren duygu bütünlüğüdür.

Zekamızı Nasıl Geliştirilebiliriz? 

Zekamızı geliştirmek için onu sürekli çalıştırmamız gerekiyor. Ne de olsa ”İşleyen demir pas tutmaz.’’ Demişler. Bu yüzden beynimizi sürekli aktif tutalım ki körelmesin.  

Spor Yapın!

Spor Yap
Spor Yap

Spor yapmak hem vücut için hem de beyin için çok sağlıklıdır. Vücudunuzu çalıştırmak için beyninizi de çalıştırmanız gerekiyor. Spor yaparken hareketlerin nasıl yapılacağını, hangi hareketler yapılacağını seçerken ve uygularken beynimizi kullanırız bu da zekamızın gelişmesini sağlar. Ne de olsa Atatürk ”Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” demiş.

Farklı Yollar Kullanın

Farklı Yollar Kullan
Farklı Yollar Kullan

Okula, markete veya herhangi bir yere giderken sürekli kullandığınız yolu değil de farklı bir yol deneyin ki beyin için de bir farklılık olsun. Bu farklılık zekanızın gelişmesini sağlayacaktır. Bu yolları sadece fiziksel değil zihinsel olarak da düşünebiliriz. Bir problemi çözerken hep kullandığımız yolu değil de bir başka yolu kullanmak da beyni çalıştırır.

Kitap Okuyun

Kitap Oku
Kitap Oku

Kitap okumak her zaman işe yarar. Yeni bakış açılarını görmek, yeni karakterleri tanımak, farklı kurguların içinde var olmak beyni monotonluktan çıkarır ve geliştirir. Kitaplar sizi hiç bilmediğiniz dünyalara götürerek oranın duygusunu beyinde hissettirir. Yeni şeyler hissetmek de zekayı geliştirir.  (Bu ay ne okuyacağım diye düşünüyorsanız şu yazıma göz atabilirsiniz.) 

Müzik Dinleyin

Müzik Dinle
Müzik Dinle

Müzik dinlemek duyguları harekete geçirir. Harekete geçen duygular da beyni çalıştırmaya başlar. Klasik müzikte bazı parçalar beyninizi harekete geçirir. Klasik müziklerden farklı olarak Türk musikisinin makamlarının da hafıza ve zeka geliştirme özelliği vardır.

Yeni Şeyler Deneyin 

Yeni şeyler deneyerek beyninizin hiç çalışmayan bölümlerini çalıştırabilirsiniz. Bugüne kadar yapmadığınız bir sporu yapın. Hiç çalmadığınız bir enstrümanı çalın. resim yapın ki beyninizi kullanmaya başlayın. Bir süre sonra zekanızdaki farkı siz de fark edeceksiniz.

Satranç Oynayın!

Eğer satranç oynamayı bilmiyorsanız öğrenmekle bu işe başlayabilirsiniz. Satranç oynarken bir sonraki hamleyi düşünmek, hangi taş ile oynayacağınızı düşünmek beyninizi çalıştırır ve gelişmesine katkıda bulunur. Satranç oynama alışkanlığınız yoksa bir an önce edinmelisiniz. 

Yeni Bir Dil Öğrenin 

Satranç Oyna
Satranç Oyna

Yabancı dil öğrenmek de bu konuda oldukça etkilidir. Hem yeni kültürleri tanıyacak yeni insanlarla arkadaşlık edeceksiniz ki bu da oldukça zekayı geliştirir. Hem de beyinde yeni nöral bağlantılar kurmasını sağlayarak etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak zekanızı geliştirebileceksiniz. 

Örgü Örün

Örgü Ör
Örgü Ör

Örgü örmek beynin birçok noktasını aynı anda çalıştırılmasını sağlayan bir eylemdir. Örgü örerken yeni modeller denemek beyni çalışmaya teşvik eder. Ayrıca aynı hareketleri ritmik olarak yapmak bir nevi meditasyon yaparak beyninizin dinlenmesini sağlıyor. Sonbahar ayına da girdik kış yaklaşıyor hemen elinize şişi alın ve örmeye başlayın!

Motosiklet Kullanın

Motosiklet Kullan
Motosiklet Kullan

Motosiklet kullanmak beyin fonksiyonlarına çok iyi geliyor ve kavrama becerilerini arttırıyor. Bir araştırmaya göre iş yerine motorla gelen çalışanlar daha az hata yaptıkları ve daha mutlu oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca uzun yıllar motosiklet kullananların alzheimer hastalığına daha az yakalandığı tespit edilmiştir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Referans: Zekanızı nasıl geliştirebilirsiniz

Liderlikte Duygusal Zeka (EQ) Nedir?

Beyin Ötesi Hibrit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu